Sprzęt

Hialuronidaza

Hialuronidaza (rozpuszczanie kwasu hialuronowego)

Co to jest hialuronidaza?

Hialuronidaza jest enzymem, który katalizuje degradację kwasu hialuronowego. U każdego człowieka endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej, cały czas jest zarówno produkowany, jak i niszczony. Organizm ludzki produkuje aż 5 podtypów tego enzymu!

Hialuronidaza - najważniejsze informacje  
   
Czas zabiegu: 15-30 minut
Znieczulenie: nie wymaga
Reakcja skóry: zaczerwienienie, obrzęk
Rekonwalescencja: indywidualnie
Sugerowana liczba zabiegów: indywidualnie
   
 
 
 

Hialuronidaza jest stosowana w okulistyce i diagnostyce urologicznej, jednak prawdziwą karierę zrobiła dopiero jako substancja rozpuszczająca podany wcześniej usieciowany kwas hialuronowy (nieusieciowany rozpuści się sam w ciągu kilku dni i jest bardzo rzadki, więc raczej nie wymaga podania enzymu przyspieszającego ten proces).

Wskazania

Należy pamiętać, że hialuronidaza w medycynie estetycznej jest stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Podstawowe wskazania do podania hialuronidazy dzielimy na względne i bezwzględne. Należy ją podać natychmiast, kiedy rozpoznajemy bardzo poważne powikłania, związane z podaniem usieciowanego kwasu hialuronowego, takie jak:

  • zagrażająca martwica skóry i tkanki podskórnej,
  • zaburzenia widzenia,
  • gwałtowna reakcja alergiczna,
  • formowanie ropnia z powodu obecności kwasu hialuronowego,
  • powstanie biofilmu,
  • wystąpienie ziarniniaków.

Oczywiście, we wspomnianych sytuacjach, samo podanie enzymu nie jest rozwiązaniem całej sytuacji, a cały proces leczenia trwa.

Wskazania względne obejmują:

  • asymetrię,
  • niesatysfakcjonujący efekt estetyczny, w tym prześwitywanie przez skórę zbyt płytko podanego preparatu,
  • grudki,
  • przemieszczenie się kwasu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania – preferencyjnie przychodzimy do lekarza bez makijażu (bądź zmywamy go bezpośrednio przed wizytą), a lekarz dezynfekuje obszar, w którym ma być podany enzym, bezpośrednio przed iniekcją.

Jak wygląda rozpuszczanie kwasu hialuronowego?

Jeśli występują pilne, bezwzględne wskazania do podania hialuronidazy (jak zagrażająca martwica skóry), enzym podaje się bez wykonania próby uczuleniowej.

Kiedy mamy czas, przed zabiegiem wykonujemy próbę uczuleniową – podaje w okolicy przedramienia niewielką ilość hialuronidazy i obserwuje, czy nie występuje jakakolwiek niepożądana reakcja miejscowa albo ogólnoustrojowa. Szczególnie narażone na wystąpienie reakcji alergicznej są osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Jeśli nic złego się nie dzieje (a tak jest w zdecydowanej większości przypadków), po 15-30 minutach można przystąpić do rozpuszczania kwasu hialuronowego.

Obszar poddany zabiegowi jest dezynfekowany i cienką igłą wprowadza hialuronidazę w obszar, w którym znajduje się egzogenny, usieciowany kwas hialuronowy.

Efekty podania hialuronidazy

Efekt zabiegu widać od razu, niestety niezbyt dokładnie, ponieważ podanie hialuronidazy zazwyczaj generuje obrzęk, który ustępuje po kilku godzinach. Jeśli kwas był podany bardzo powierzchownie lub wyły duże grudki, postęp rozpuszczania widać jeszcze w gabinecie lekarskim. Obowiązkowa jest wizyta kontrolna po dwóch tygodniach, aby ocenić efekt i ewentualnie podać kolejną dawkę enzymu.

W przypadku wskazań pilnych podaje się stosunkowo duże dawki hialuronidazy, aby jak najszybciej rozpuścić cały implantowany kwas hialuronowy. Przy korekcie grudek, asymetrii itp. zazwyczaj są to malutkie ilości, w razie potrzeby podawane wielokrotnie.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Jeśli Pacjentce zagraża martwica skóry i/lub tkanki podskórnej, ślepota albo inne, bardzo ciężkie powikłanie, jedynym przeciwwskazaniem jest brak zgody na działanie lekarskie.

Przy planowym podaniu hialuronidazy przeciwwskazania są podobne, jak do zabiegów z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego i obejmują m. in.:

  • alergie na enzym,
  • nierealistyczne oczekiwania odnośnie efektów, jakie można uzyskać,
  • źle kontrolowane choroby przewlekłe (jak nadciśnienie tętnicze),
  • okres zaostrzenia chorób autoimmunologicznych,
  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • aktywne infekcje, zarówno ogólnoustrojowe, jak i miejscowe (w miejscu planowanego zabiegu),
  • aktywną chorobę nowotworową.

 

W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

Cennik ico