B
l
o
g

4 najczęściej powtarzane mity o botoksie

Źle kojarzące się nam bakterie jadu kiełbasianego (łac. clostridum botulinum), które odpowiedzialne są za wytwarzanie toksyny botulinowej, nie wpływają dobrze na jej PR. To jednak przede wszystkim przez negatywny obraz botoksu prezentowany w mediach narosło wokół niego wiele szkodliwych mitów. Mity te sprawiają także, że nie tylko wygładzanie zmarszczek z pomocą toksyny botulinowej, ale i jej zastosowanie w neurologii, okulistyce, ortopedii czy innych dziedzinach medycyny odbieranych jest jako przekłamana lub wręcz opłacona przez koncerny informacja.
 
Dziś rozprawimy się z niektórymi z nich.
 

 

“Efekty zabiegu utrzymują się do końca życia.”
 
Mit. Jest to naturalnie uzależnione od indywidualnych cech pacjenta, jednak efekty zastosowania botoksu utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy. Po tym czasie mięśnie regenerują się, a ich nadmierna kurczliwość znów powoduje tworzenie się zmarszczek.
 

 

“Poddasz się zabiegowi raz, będziesz robić to już zawsze”
 
Mit. Co prawda zabiegi trzeba powtarzać, aby zachować zadowalające efekty, jednak toksyna botulinowa nie uzależnia i w każdej chwili można zaprzestać korzystania z niej.
 

 

“Botoks powoduje tzw. efekt maski i może uszkodzić nerwy twarzy”
 
Mit. O ile zabieg przeprowadzany jest przez uprawnioną do tego osobę i podana zostanie precyzyjnie dobrana do potrzeb pacjenta dawka legalnie pozyskanego preparatu, stosowanie toksyny botulinowej nie powoduje całkowitego unieruchomienia mięśni twarzy ani nie prowadzi do ich permanentnego uszkodzenia.
 
Źle przeprowadzony zabieg z wykorzystaniem preparatu niewiadomego pochodzenia może oczywiście wiązać się z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Faktem jest również to, że botoks można przedawkować, dlatego niezwykle ważny jest umiar i odpowiednie kwalifikacje osoby przeprowadzającej zabieg.
 

 

“Botoks służy wyłącznie do powiększania ust”
 
Mit. Toksynę botulinową stosuje się do wygładzania zmarszczek, dokonuje się z jej pomocą liftingu twarzy, a także walczy się z nadmierną potliwością, bruksizmem czy też migreną wywołaną przez nadmierne skurcze mięśni. W zabiegach powiększania ust stosowany jest kwas hialuronowy.
Cennik ico